“U svjetlu Kristovu – pozvani na nadu” – je bila tema 9. Generalne skupštine Zajedništva protestantskih crkvi u Europi (https://www.leuenberg.eu/) u Sibiu (Hermannstadt), Rumunjska.

Od 27. kolovoza do 2. rujna 2024., 100 delegata iz 70 crkava članica i predstavnika četiriju crkava sudionica te više od 100 stručnih savjetnika, gostiju, pomoćnika i drugog osoblja sastalo se u Sibiu. Domaćin susreta su bile Evangelička crkva a. v. u Rumunjskoj, Evangelička luteranska crkva u Rumunjskoj, Evangelička metodistička crkva u Rumunjskoj i Unitaristička crkva Transilvanije.

Svjetlo, Krist, nada i poziv bile su ključne riječi koje se provlače kroz sve duhovne dijelove susreta.

U službi otvaranja Generalne skupštine u luteranskoj katedrali u Hermannstadtu, koja je ujedno bila i mjesto održavanja plenarnih sjednica, pozdravljene su četiri crkve koje su primljene u članstvo GEKE/CPCE od posljednje Generalne skupštine: Evangelička luteranska crkva u Gruziji i Južnom Kavkazu, Evangelička luteranska crkva Islanda, Njemačka Evangelička luteranska crkva u Latviji i Njemačka Evangelička luteranska crkva u Ukrajini – potonja s posebno toplim pljeskom kao znak solidarnosti u ratu od ruske invazije.

Sa žaljenjem je primljeno na znanje povlačenje Evangeličke luteranske crkve Latvije iz GEKE/CPCE. Na Skupštini su iznimno nedostajala braća i sestre reformiranih crkvi mađarskog govornog područja, koji su u kratkom roku povukli svoje delegate. Međutim, Skupština je bila zahvalna na gostoprimstvu Reformirane zajednice u Sibiu kao mjestu održavanja jutarnjih službi.

Christine Schliesser, viša predavačica za sustavnu teologiju i etiku na Sveučilištu u Zürichu i voditeljica studija u Centru za vjeru i društvo na Sveučilištu u Fribourgu, održala je središnje predavanje pod naslovom ” ‘Gimme Hope!’ Towards a New Theology of Hope.”

U panel raspravi sudionici Skupštine iz Sjeverne Irske, Hrvatske, Ukrajine i Rusije, uz Christine Schliesser, iznijeli su svoja iskustva i promišljanja o ulozi Crkve u vrijeme rata i nasilnih sukoba. Svi su istaknuli važnost utjelovljenja kršćanske nade u izazovima s kojima se suočavaju.

O sastavljenim dokumentima i drugim projektima koji su provedeni u proteklih šest godina raspravljalo se u sedam radnih skupina i sedam fokus grupa.

Na pet radionica o budućem radu razvijeni su prijedlozi za rad GEKE/CPCE, od kojih je Opća skupština usvojila 15 i pozvala Vijeće da prati teme. Tri daljnje rezolucije o budućem radu CPCE-a proizašle su iz plenarnih rasprava. Vijeće u odlasku pripremilo je temelj za te rasprave sastavljanjem strateškog dokumenta.

Novo Vijeće GEKE/CPCE od 13 članova je izabrano 29. kolovoza 2024. Vijeće je održalo svoju konstituirajuću sjednicu 1. rujna 2024. i izabralo tročlano Predsjedništvo u sastavu: Rita Famos, predsjednica Protestantske reformirane crkve u Švicarskoj, koja će služiti kao izvršna predsjednica GEKE/CPCE, Marko Tiitus, biskup Estonske Evangeličke luteranske crkve, prof. dr. Georg Plasger, član Evangeličke reformirane crkve u Njemačkoj i Evangeličke crkve u Porajnju, koji predaje sustavnu i ekumensku teologiju na Sveučilištu u Siegenu. U završnom bogoslužju pozdravljeno je Vijeće na odlasku i svečano je uvedeno novo Vijeće.

Evangeličku crkvu u Hrvatskoj je u svojstvu delegata predstavljao dr. Samir Vrabec, župnik crkvene općine Osijek.

Sudionici Generalne skupštine su slavili nedjeljnu službu u 12 različitih zajednica domaćina u Transilvaniji. Ondje su upoznali raznolikost kršćanskog života na ovim prostorima, koje karakterizira snažna tradicija vjerske slobode i ekumenizma. Predstavnik ECRH vlč. Vrabec je sudjelovao na bogoslužju u obnovljenoj utvrđenoj crkvi (Kirchenburg) Crkvene općine Heltau (Cisnădie) koja je u sastavu Evangeličke crkve a. v. u Rumunjskoj (njemačko govoreća luteranska crkva).

Dokumenti i izjave koje je donijela i usvojila Generalna skupština GEKE/CPCE nisu formalno obvezujući za crkve članice. S druge strane oni nastoje odražavati trenutne teološke pozicije naših crkvi članica u Europi. U tom smislu, ovi dokumenti i izjave mogu poslužiti kao dobra podloga za rasprave o raznim teološkim pitanjima u crkvama članicama, te osobito za informiranje i propitivanje o pojedinim trenutno gorućim i prijepornim pitanjima kršćanske etike u Europi. 

Za više informacija: https://cpce-assembly.eu/

Tekst djelomično preuzet iz ‘Final Report of the 9th General Assembly of the CPCE’

Fotografije: GEKE/CPCE i privatni album