Crkvena općina Zagreb
KRATKA POVIJEST EVANGELIČKE CRKVE U ZAGREBU
Već sredinom 19. stoljeća u Zagrebu je prisutno preko 120 luterana, podrijetlom najviše iz Austrije i Njemačke. Nisu imali zajednička okupljanja nego su individualno prakticirali svoju vjeru. Tek 1853. zovu župnika iz Ljubljane, dr. Taubnera, da im održi bogoslužje u Zagrebu. Vlasnica ondašnjeg hotela “Pruckner” u Ilici 44 bila je luteranka.
Godine 1857. počelo je poluformalno okupljanje evangeličkog zajedništvo oko Riječi i Stola koje je predvodio dr. Elze, župnik iz Ljubljane. Dr. Elze je tri godine držao polujavno bogoslužje za oko 28 okupljenih luterana. 1860. godine osnovao je filijalnu crkvenu oćinu Crkvene općine Ljubljana. Pet godina kasnije ugledna zagrebačka obitelj iz Gajeve 7 odlučila je ustupiti vlastite prostorije na korištenje evangelicima. U tom molitvenom domu 5.12.1865. bilo je održano prvo javno evangeličko bogoslužje u Zagrebu još od vremena Reformacije. Dr. Herman Soedel bio je prvi župnik novonastale crkvene općine. Soedel je vrlo brzo i domišljato kanalizirao novonastalu radost u molitvena okupljanja, biblijske satove i u bogoslužja.
godine evangelici su dobili zapušteno zemljište kod ondašnje “Stare plinare” u današnjoj Gundulićevoj. I od tada naša zagrebačka crkva se nalazi u Gundulićevoj ulici. Crkva u Zagrebu sagrađena je u zadanom roku te posvećena 30. ožujka 1884. godine, samo godinu i pol dana nakon što je postavljen kamen temeljac. Velika zasluga za crkvu pripada poznatom zagrebačkom arhitektu i protestantu Hermannu Bollléu. Ubrzo nakon toga otvorena je evangelička pučka škola.
Crkva u Hrvatskoj konačno dobiva i svog prvog biskupa. Bio je to Filip Popp koji je tada pod svojom upravom imao 71 crkvenu općinu i 65 filijala. Nakon završetka Drugog svjetskog rata biskupa Poppa strijeljaju komunističke vlasti, a mnogi Nijemci su prognani. Zagrebačku crkvu pa i cijelu Evangeličku crkvu preuzima njegov sin, Edgar Popp. Mladom Edgaru pomažu u obnavljanju Crkve Udruga evangeličkih žena nazvana “Metla”. Nakon toga prerađena je i cijela liturgija na hrvatski jezik, obzirom da su prijašnja bogoslužja bila na njemačkom jeziku. Edgar Popp 1951. godine uređuje i tiska prvu evangeličku pjesmaricu na hrvatskom jeziku.
1960, godine Edgara Poppa nasljeđuje Vladimir Deutsch koji ostaje biskupom crkve do svoje smrti 1999. godine. U radu mu u zagrebačkoj crkvenoj općini kroz tih četrdesetak godina pomažu svećenik Andreas Lukša i pastor Marijan Sever te niz propovjednika, a jedan od njih s vremenom postaje i današnji biskup Branko Berić.
Nakon smrti biskupa Deutscha zagrebačku crkvenu općinu vodi Matthias Deutsch. U rujnu 2011. Sinodalno vijeće i Evangelička crkva u Republici Hrvatskoj vođenje Crkvene općine Zagreb povjeruju legalno izabranoj svećenici-administratorici Saši Sabol . Zbog problema imovinske prirode bogoslužja se trenutno obavljaju u prijateljskoj, Hrvatskoj starokatoličkoj crkvi prema dogovoru. Unatoč tome, zagrebačka crkvena općina polako ali sigurno raste i razvija se prema skromnim trenutnim mogućnostima.
KONTAKT:
Svećenik : Branko Berić
E- mail: zgluterani@gmail.com
Evangelička crkva u Republici Hrvatskoj (ECRH)
Gorice 4, 10000 Zagreb
Tel. 013791647
OIB: 60434742308
MB: 01321617
Evangelička crkva u Republici Hrvatskoj (ECRH)